Najlepsza karma dla szczeniaka – Ranking karm dla szczeniąt

Dobra karma dla szczeniąt do podstawa, aby zapewnić psu prawidłowy rozwój. Istotne jest to, aby jego dieta była starannie zbilansowana. Należy unikać produktów słabej jakości, które nie dostarczają niezbędnych składników odżywczych. Bardzo często stanowią one obciążenie dla układu pokarmowego. Zastanawiasz się, jaka karma dla szczeniaka będzie najlepsza? Nasz ranking z pewnością pomoże w podjęciu właściwej decyzji. Podczas poszukiwań należy uwzględnić m.in. rasę, czy też wielkość czworonoga. Nie bez znaczenia jest także poziom aktywności.

Ranking suchych karm dla szczeniaka

1. Karma dla szczeniaka Bosch

Bosch

 

2. Karma dla szczeniaka Brit

Brit

 

3. Karma dla szczeniaka Concept for Life

Concept for Life

 

4. Karma dla szczeniaka Eukanuba

Eukanuba

 

5. Karma dla szczeniaka Hill’s

Hill's

 

6. Karma dla szczeniaka Josera

Josera

 

7. Karma dla szczeniaka Purina Pro Plan

 

8. Karma dla szczeniaka Purina Dog Chow

Purina Dog Chow

 

9. Karma dla szczeniaka Royal Canin

Royal Canin

 

10. Karma dla szczeniaka Taste of the Wild

Taste of the Wild

Czym charakteryzuje się najlepsza karma dla szczeniaka?

Nie masz pojęcia, jakie jest najlepsze jedzenie dla szczeniaka? Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że rozwijający się organizm posiada szczególne potrzeby. Ogromną rolę odgrywa tutaj białko, które stanowi budulec. Trzeba jednak podkreślić, że w słabej jakości karmach białko odzwierzęce zastępowane jest roślinnym. Nie jest to korzystne dla zwierzaka. W początkowych miesiącach życia pies wykazuje zwykle wyższe zapotrzebowanie energetyczne. Właściciel musi kontrolować ilość podawanej karmy. Jej nadmiar nie jest wskazany, a więc należy stosować się do zaleceń producenta. Można znaleźć je na opakowaniu. Dobra karma dla szczeniaków wyróżnia się m.in.:

  • Optymalną ilością składników odżywczych – oprócz biała zwierzęcego ważne są węglowodany, a także tłuszcze. Dobrze jest postawić na produkt dedykowany konkretnej rasie.
  • Wysoką wartością energetyczną – szczeniaki posiadają zwykle duże pokłady energii, a więc ich zapotrzebowanie jest wyższe. Niezwykle istotne jest to, aby nie przekarmiać pupila.
  • Brakiem konserwantów – niemile widziane są karmy, które posiadają sztuczne aromaty, barwniki, czy też wzmacniacze smaku.
  • Bezpieczną formułą – karma dla szczeniaka nie może posiadać w swoim składzie alergenów m.in. produktów mlecznych, soi, zbóż. Jedzenie musi być wolne od GMO. Nie bez znaczenia jest również wielkość granulek – powinny być one łatwe w zgryzieniu.

Sucha czy mokra karma dla szczeniaka?

Zarówno sucha, jak i mokra karma dla szczeniąt może być uzupełnieniem codziennego menu. Wiele osób uważa, że dieta powinna być maksymalnie urozmaicona.

Sucha karma dla szczeniaka

Sucha karma dla szczeniaków nie może posiadać zbyt dużych, ani zbyt małych granulek. W pierwszym przypadku zwierzak będzie mieć problem z ich zgryzieniem. Zbyt małe kawałki sprawiają, że pies ma ochotę je połykać. Dotyczy to w szczególności osobników dużych ras. Plusem suchego jedzenia jest fakt, że przez długi czas zachowuje ono pełną świeżość. Ma to duże znaczenie, jeśli np. jesteśmy zmuszeni pozostawić psu jedzenie na kilkanaście godzin. Twarde kawałeczki wymagają większego skupienia podczas przeżuwania, dzięki czemu pupil nie pochłania ogromnych ilości jedzenia.

Mokra karma dla szczeniaka

Mokra karma dla szczeniąt zwykle posiadaj większą wartość energetyczną. Miękka formuła sprawia, że pies zwykle zjada wszystko, co ma w miseczce. Z tego względu właściciel musi rozsądnie dawkować podawane jedzenie. Plusem jest zapach, a także smak omawianego pożywienia. Stanowi on zachętę dla wybrednych czworonogów. Trzeba pamiętać, że mokre jedzenie dla szczeniaków krócej utrzymuje świeżość, a więc bardzo ważne jest jego właściwe przechowywanie. Z tego powodu wiele osób decyduje się na pokarm w saszetkach, a nie tradycyjnych puszkach.

Czy można karmić szczeniaka jedzeniem dla ludzi?

Pies posiada zupełnie inne potrzeby żywieniowe, niż człowiek. Serwowanie mu jedzenia dla ludzi jest błędem popełnianym przez wielu właścicieli. Należy mieć świadomość, że niektóre produkty spożywcze stanowią dla zwierzęcia realne zagrożenie. Mowa tutaj w szczególności o czekoladzie, soli, czy też przyprawach, jednak lista jest o wiele dłuższa. Właśnie dlatego podawanie psu resztek z obiadu nie jest polecane. Ponadto jego karmienie pomiędzy posiłkami może rozregulować cykl żywieniowy. Dobrą opcją wydają się jednak smakołyki dla psów, które sprawdzają się np. podczas tresury, czy też zabawy. Wiadomym jest, że mogą być one podawane jedynie od czasu do czasu. Podstawę menu stanowi pełnowartościowa karma sucha lub mokra.

Jaka karma dla szczeniaka będzie najlepsza?

Najlepsza karma dla szczeniaka jest dopasowana do specyficznych potrzeb czworonoga. Duże znaczenie ma to, czy jest to pies rasy małej, średniej, dużej, czy też olbrzymiej. Trzeba podkreślić, że największe zapotrzebowanie energetyczne posiadają duże zwierzęta. Wynika to z faktu, że w początkowych miesiącach życia osiągają one gwałtowny przyrost. Kości, mięśnie, czy też tkanki potrzebują białka do tego, aby się wzmocnić. Prawdą jest, że nie istnieje jedzenie dla szczeniąt, które sprawdzi się w każdym przypadku. Walory smakowe również mają znaczenie – nie każdy smak przypadnie psu do gustu. W takiej sytuacji należy rozważyć wdrożenie nowej karmy. Kolejną kluczową kwestią są skłonności do alergii pokarmowych. W takiej sytuacji tradycyjna karma może okazać się zbyt obciążająca. Posiłki muszą być sycące, energetyzujące, a jednocześnie lekkostrawne. Tylko w ten sposób można uniknąć niepożądanych dolegliwości, takich jak np. wymioty, biegunka, swędzenie skóry.

Podsumowanie

Pies jest szczeniakiem przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miesięcy. Przez ten czas musimy mu zagwarantować odpowiednią dietę. Intensywny wzrost sprawia, że zwierzak potrzebuje większej ilości składników odżywczych. Trzeba także pamiętać, że każdy mięsożerca wymaga białka pochodzenia zwierzęcego. Im większa jego zawartość w karmie, tym lepiej.